EDIP s.r.o. - dopravní inženýrství

dopravní inženýrství


Aktuality

Vyšlo Dopravní inženýrství 2017

Právě vyšlo nové číslo časopisu Dopravní inženýrství, neobvykle ve formě dvojčísla. Objednávejte na obchod.edip.cz Více zde »

Software EDIP online - aktualizace

13.3.2017 byla spuštěna nová aktualizovaná verze Datového skladu Více zde »

další aktualityOTN (OpenTransportNet)

OTN (OpenTransportNet)

aktualizováno 18.10.2014

Poskytovatel dotace: Evropská unie a Ministerstvo vnitra ČR
Evidenční číslo EU: Grant No. 620533, Program: CIP-ICT-PSP 2013-7
Odpovědný řešitel: Ing. Jan Martolos (za EDIP s.r.o.),
Corve, Belgium (za EU)
Zahájení: 1.2.2014
Dokončení: 31.1.2017
Web: www.openTnet.eu

Představení projektu

OTN (OpenTransportNet)

Projekt OTN (OpenTransportNet) se zabývá vytvořením a zpřístupněním sítě dat týkajících se dopravy v rámci Evropy. Všechna dostupná data mohou být logicky propojena a nabídnuta konečnému uživateli v jednoduché formě k různému způsobu využití. Následné aplikace lze poté využít pomocí počítačů, mobilních aplikací či jako součást městských informačních systémů. Potenciálními uživateli jsou městské či krajské úřady, dopravní policie, záchranné složky, projektové kanceláře a i řadoví občané.

Na projektu OTN spolupracuje čtrnáct subjektů z šesti evropských zemí. Českou republiku zde zastupuje Západočeská univerzita v Plzni, softwarová firma HSRS a dopravně inženýrská firma EDIP s.r.o.

Cíle projektu

  • Shromáždit, uspořádat a harmonizovat dostupná data tak, aby bylo dosaženo jejich maximální využitelnosti k řešení dopravně inženýrských problémů od navrhování komunikací s ohledem na jejich bezpečnost přes přesnou navigaci záchranných složek až po řešení míst přetížených dopravou, apod.
  • Vzájemně propojit a zpřístupnit data, která jsou již v jednotlivých zemích EU využívána a aplikovat jejich použití i v dalších zemích.
  • Zpřístupnit data běžným uživatelům pomocí webových, mobilních či jiných aplikací s ohledem na bezpečnost a soukromí.
  • Propojit prostorová a neprostorová data tak, aby bylo možné zvýšit jejich věrohodnost a přesnost.
  • Využít a propojit veškerá data, která se týkají dopravy a jejích problémů, např. data z GPS (globální navigační satelitní systém), OSM (open street map), a další geografická data.

Výstupy projektu

Vytvořený systém zpracovaných dat do webových, mobilních či jiných aplikací bude ověřen ve čtyřech pilotních lokalitách: ve Velké Británii (Birmingham), v Belgii (Antwerpy), ve Francii (Issy les Moulineaus) a v ČR (Liberecký kraj). Tato místa odstartují svými zkušenostmi proces zavádění a využívání těchto různorodých avšak propojených dopravních dat i v dalších městech a regionech zemí EU.

Role firmy EDIP s.r.o. v projektu

Vyhledávání a využití dat při řešení dopravních problémů v pilotních regionech, testování a kontrola vyvinutých aplikací, poskytování odborných analýz a posudků k navrhovaným řešením.

V první fázi projektu jsou shromažďovány informace o datech z dopravy, která jsou v jednotlivých zemích, ale i na úrovni EU dostupná.


Mohlo by Vás zajímat
Článek v časopise Dopravní inženýrství

Přečtěte si článek zaměřený na projekt OTN (OpenTransportNet), který vyšel v časopise Dopravní inženýrství 01/14 pod názvem Data využitelná pro řešení výzkumných dopravně-inženýrských projektů.


Časopis Dopravní inženýrství Edip s.r.o. obchod odbornými publikacemi